Автобус — один із найзручніших видів транспорту і, тим не менше, найбільш непередбачуваний, оскільки завжди вносять свої корективи затримки в дорозі, а саме: при проходженні кордону, транспортні пробки, затори, аварії на дорогах.
Що взяти в дорогу
Ми рекомендуємо Вам запастися терпінням, не переживати, і, звичайно ж, взяти в дорогу з собою цікаву книгу, хороший журнал чи путівник. Було б дуже добре, якщо б Ви взяли хоча б одну теплу річ, залишаючи її в салоні автобуса, зручне взуття для безлічі екскурсій і парасольку, тому що погода може бути дуже мінливою. Невелика подушечка і плед зроблять вашу подорож більш комфортабельною, особливо, якщо це тривала поїздка і є нічні переїзди.
Розкладіть речі в різні сумки, щоб у салоні автобуса залишилися предмети, які можуть знадобитися під час переїзду та перебування на екскурсіях (необхідні документи, теплі речі, їжа, ліки, парасоль, фото-, відеоапаратура та ін.) Речі, які не стануть у нагоді під час переїзду, краще розмістити в багажному відділенні автобуса.
Верхня полиця в салоні автобуса призначена тільки для невеликих речей і книг; важкі предмети (у т.ч. пляшки) категорично заборонено класти нагору щоб уникнути нещасних випадків.
Для тих, хто має бажання відвідати аквапарки (басейни, сауни), необхідно взяти купальний костюм. У турах з відпочинком на морі візьміть з собою сонцезахисні окуляри та головний убір для захисту від сонця.
Для того, щоб Ви комфортно почували себе в Європі потрібно мати запас валюти в дрібних купюрах.
І ще, на час поїздки непогано запастися іноземною звичкою посміхатися і говорити місцевою мовою "здрастуйте", "дякую", "будь ласка"
Проходження кордону
До цього процесу варто поставитися з усією серйозністю. При проходженні митного контролю краще уникати конфліктних ситуацій. У разі будь-яких проблем відразу ж звертайтеся до супроводжуючого групи, всі питання краще вирішувати через нього. При цьому не забувайте, що в будь-якому випадку агресія чи некоректна поведінка не вітається.
Буде корисно знати й те, що фото і відеозйомка на митниці заборонена, якщо вас помітять, то фото-і відеоапаратура конфіскується без права на подальше отримання свого майна тому.
Вирушаючи в автобусний тур, будьте готові до того, що на кордоні ваші особисті речі і багаж будуть оглядати. Поставтеся до цього з розумінням. При проходженні кордону тримайте паспорт у руках. Про те, що ви пройшли паспортний контроль, буде свідчити штамп у паспорті про перетин кордону в тому населеному пункті, де ви це зробили. Якщо це буде потрібно, то вам треба буде заповнити митну декларацію.
Як вести себе в дорозі
Перш за все пам'ятайте, що Вас супроводжує надійний друг і помічник — супроводжуючий, який завжди готовий прийти до Вас на допомогу. Пам'ятайте про митні правила і необхідність правильного заповнення митних декларацій. Вивіз великих сум валюти без банківських довідок про купівлю валюти — заборонений; також обмежено провезення спиртних напоїв, сигарет і деяких інших продуктів.
Необхідно пам'ятати про те, що під час сніданку («шведський стіл») не можна забирати їжу із собою з-за столу. Це може бути розцінено як крадіжка.
У європейських країнах правила поведінки можуть дещо відрізнятися від прийнятих у нас, так, наприклад, Вас можуть оштрафувати за кинуте сміття (недопалок), куріння або перехід дороги в недозволеному місці.
Значну частину часу Ви проводите в екскурсійних поїздках в автобусі. Тому необхідно суворо дотримуватися деяких правил поведінки: не смітити в салоні і не зловживати надмірним вживанням спиртних напоїв. Категорично забороняється палити в автобусі.
На жаль, біотуалети в автобусах мають обмежену місткість (близько 20 літрів), тому вони призначені тільки для екстрених ситуацій, тому що на швидкісних дорогах не завжди можна відразу зупинитися. Закладіть до бюджету поїздки суму близько 10 євро для відвідувань туалетів по дорозі.
Зазвичай агентства домовляються про забезпечення туристів при великих переїздах безкоштовними гарячими напоями — чаєм і кавою з розрахунку приблизно 1-2 рази на день. Зауважимо, що в Європі чашка чаю або кави коштує не менше 2 євро. Оскільки ємність кавоварки обмежена (як правило, 5 літрів), рекомендуємо взяти з собою термос і кип'ятильник з євророз'ємом, щоб заздалегідь готувати окріп в готелі, якщо Ви любите пити чай чи каву у великій кількості або бажаєте заварити в дорозі суп.
Будьте уважні: деякі готелі в Європі пропонують туристам у номері додаткові платні послуги, такі як «гарячі» канали по телевізору (зазвичай вони виділяються червоними кнопками на пульті), телефонні переговори, міні-бар з напоями і т.д. У будь-якому випадку, перш ніж скористатися послугою, необхідно ознайомитися з її вартістю.
Дзвонити додому завжди дешевше за допомогою телефонної картки, яку можна придбати на пошті, в тютюновому кіоску, в касі метро. У будь-якому телефоні-автоматі набирається «00» — вихід на міжнародний зв'язок, «38» — код України (або «7» — код Росії) і код міста (для Києва — «044»)
Графік поїздки передбачає дотримання його всіма учасниками поїздки, і якщо Ви вирішили покинути групу— необхідно повідомити про це заздалегідь. У будь-якому випадку, уточніть у супроводжуючого телефони та адреси готелів по маршруту.
Якщо Ви відстали від групи або у Вас виникли непередбачені ситуації (втрата паспорта, грошей і т.д.) — негайно звертайтеся в поліцію і просіть направити Вас в Консульство вашої країни, де Вам мають надати допомогу.
Будьте уважні в подорожі
Великі міста і туристичні центри у всьому світі приваблюють шахраїв і кишенькових злодюжок. Гроші та документи необхідно зберігати так, щоб вони не стали здобиччю шахраїв в той час, коли Ви оглядаєте пам'ятки.
До числа місць підвищеної небезпеки відносяться всі вокзали, де Вас можуть залучити до азартних ігор або вчинити крадіжку, залишивши Вас без грошей чи документів (такі випадки неодноразово мали місце). Не залишайте без нагляду Ваші речі, щоб уникнути їх крадіжки.
У готелях не залишайте цінні речі без нагляду або біля відкритого вікна в номері, Ваші цінні речі завжди можна залишити на рецепції в сейфі (послуга, як правило, платна).
Про страховку
Пам'ятайте, що під час подорожі Ви застраховані. При виникненні страхового випадку необхідно в першу чергу зв'язатися з цілодобовим диспетчерським центром страхової компанії. Усі витрати за страховим випадком покриваються за умови дотримання страхових правил, викладених у полісі. Бережіть себе!
Щасливої Вам подорожі!